Şiir Kitabıyla Şair İsmail Gül

Prof. Dr. Halil BUTTANRI

“YAĞMUR YÜKLÜ YÜREĞİM” ŞİİR KİTABIYLA ŞAİR İSMAİL GÜL

Eskişehir yöresi şairlerinden İsmail Gül’ün ikinci şiir kitabı olan “Yağmur Yüklü Yüreğim” kitabını kutluyorum. 2016 yılında öğrencim Hasan Tümen’e, basılmadan bu kitapta yer alan şiirler üzerine tez yaptırdım.. Şairimizle ilgili 2012 yılında öğrencim Onur Teke, Şair İsmail Gül’ün şiirlerini inceleyen bir mezuniyet tezi yapmıştı.

Tezimizin konusu olarak İsmail Gül’ü seçmemizin nedeni kendisinin şiirlerini başarılı bulmamız ve böyle bir çalışmayı hak ettiği düşüncesiydi.

Şair İsmail Gül’ün bu kitabında yer alan şiirlerini inceledim. Kitapta şiirlerden bir ikisi hariç hepsi dörtlükler halinde hece vezniyle yazılmış şiirler.

“Git” şiiri ise serbest şiir tarzında yazılmış. Bu şiirlerdeki dörtlük sayıları 5 olanlar 32 adet, 29 adedi 6 dörtlük, 12 adedi 7, 3 adedi 4, 2 adedi de 9 ve 1 adedi 11 dörtlükten oluşmuştur. Ayrıca “Ayaklı koşma” veya “ziyadeli koşma” denilen türde 9 şiiri görülmüştür. Bu şiirlerin 3’ü 14’lü diğer altısı 11’li hece vezni ile yazılmıştır. Ayrıca dörtlükler halinde yazdığı şiirlerin 5 adedinde de ayaklı koşma tarzını kullanmıştır. Şiirlerin büyük çoğunluğu 11’li hece vezni ile bir miktarı 8’li ve 14’lü hece vezni ile yazılmıştır.

Şair İsmail Gül’ün bu kitapta yer alan şiirlerin büyük bölümü aşk konulu şiirlerdir. Onun için kitabın adı “Yağmur Yüklü Yüreğim” olarak adlandırılmıştır.

Sevgili vefasızdır, kıymet bilmezdir, şair vuslat arzu ettikçe çekmediği çile kalmamaktadır. Gurbet, hasret ve özlem, şiirlerinin değişmeyen temasıdır. Bu temalar işlenirken Türk şiirinin geleneğinde yer alan menkıbeler, aşklar, dini – tasavvufi ifadelerden de yararlanır. Ancak yepyeni teşbihlerle, yepyeni buluşlar içeren söyleyişlere, imgelerle, çok farklı ve etkili şiirler oluşturmuştur.

Aşkın karmaşık hallerini, aşığın değişik duygularını anlatan şiirlerinin başlıkları şunlardır; Anlamıyorum, Yeterdi, Farkında mısın Kimden Öğrendin, Yor Bakalım, Bin Can Feda, Sen Öyle San, Yoruldum Artık, Bilemiyorum, Cesaretim Var, Yedi Milyardan Biri, Öylesin, Bundan Böyle, Yapma, Eşin Yok Senin, Kahresin, Gel, Malumun Olsun, Odur Dileğim, Gel Geleceksen, Yoruldum, Senin Yüzünden, El Değil misin. Sevgili, Atlatamadım, Gitti, Beni Bekliyor, Sen Oldun, Ben Varım, İstemiyorum, Diyemedim, Kıyamazsın, Vuslat vs…

Dikkatle okuduğum her şiirinden en iyi bir dörtlüğü seçmeye çalıştım. Bazılarında birden fazlasını seçtim. Ama “Bilsen” şiirinin tümünden etkilendim. Ardından “Göze mi Geldik”, “Gel ” şiirlerinde de tereddüt yaşadım. Anladım ki şiirlerdeki güzellikleri parçalamak zor. Güzellik bütünde. Hepsi başarılı ve ayrı güzel.

“İlk aşkımdı” diye ifade ettiği “Gülizar 1, 2, 3, 4, 5, 6” olarak isimlendirdiği “Gülizar” redifli 6 adet şiiri de bu kitapta peş peşe sıralanarak dikkat çekmektedir.

Bizim Evde, Velet, Kaynanaya Beddua, İnternet gibi zarifçe yazılmış taşlamaları ve sosyal eleştirileri vardır kitapta. Türk şiirinin teknikleriyle, pırıl pırıl bir Türkçe ile şiirlerini ifade ediyor.

Kendi ifadesiyle İsmail Gül için şiir, bir hobiden ziyade, yaşamın bir parçası olmuştur; doğal bir ihtiyaçtır. Kendini mutlu hissetmenin yollarından biridir. Bu söylemlerinden kendisinin şiire ne kadar düşkün ve şiir aşığı olduğu bir gerçek olarak kolayca görülmektedir.

Aralıksız yürüttüğü, yapımcısı ve sunucusu olduğu radyo şiir programını takip ediyor ve takdir ediyoruz.
Şairler Derneğinin hiçbir toplantısını kaçırmadığını ve her sefer yeni bir şiirini çok güzel bir seslendirme ile okuduğunu takdirle izliyoruz.

Türkiye’deki şiir şölenlerine ve şiir yarışmalarına katılarak tanındığını ve ödüller kazandığını biliyoruz.
Eskişehir’de Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda düzenlenen “şiir ve şair’’ toplantılarına katılarak büyük bir sosyal sorumlulukla hizmetlerini gözlüyoruz.

“Bir millet ancak büyük bir edebiyatı olabildiği ölçüde büyük millettir. Çünkü milletlerin bütün milli ve medeni zaferleri, bütün fikir ve şahlanışları yarattıkları güzel sanatlarda, dillerinde ve edebiyatlarında abideleşin”

Şair İsmail Gül, “Yağmur Yüklü Bulutlar” isimli kitabıyla ülkemize şair olarak birikimini sunuyor, edebiyatımıza katkıda bulunuyor, kutluyorum.

Kendisine uzun bir ömürde sağlık ve mutluluklar, şiirde ve artan şiir kitaplarıyla başarılar diliyorum. Yakın bir gelecekte şiirleriyle toplumuzun gönlünde yerini alacağını umuyorum.

Prof. Dr. Halil BUTTANRI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz