Şiirin Dili Birdir

Muş Alparslan Üniversitesinde Edebiyat Severler Şair İsmail Gül ile Buluştu

Öğrencilerimiz ve personelimiz “Şiirin Dili Birdir” başlıklı söyleşi programında üniversitemizin konuğu olan Şair İsmail Gül ile bir araya geldi. Sinema ve Edebiyat Topluluğu tarafından Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Muş Şairler Derneği Başkanı Mustafa Yıldız, dernek üyeleri Mustafa Altınay, Ekrem Dizdaroglu, Faruk Yiğit Aras, akademik personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın selamlama konuşmasıyla başlayan toplantıda dinleyicilere hitap eden Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, ilk şiir örneğinin dünyanın kültür beşiği olarak adlandırılan, üzerinde yaşadığımız bu güzel topraklarda ortaya çıktığını belirterek, şiirin hayatın her sahasında insanların yardımına yetiştiğini ifade etti. Prof. Dr. Aliyeva şöyle konuştu: “Kadim zamanlardan günümüze insanlar; emeğin, zahmetin çeşitli türleriyle uğraştıkları zaman gördükleri işe uygun şiir, şarkı okuyorlardı. Örneğin, halı dokurken, çocuk uyuturken, toprağı ekerken, cenazelerde, düğünlerde…

Bugün konuğumuz olan Şair İsmail Gül de bütün üstat şairler gibi şiirlerinde insanın maneviyat dünyasını zenginleştiren konuları ele almıştır. Onun şiirleri arasında manevi dünyamıza nisan yağmuru gibi akan vatan sevgisinden söz açan şiirler vardır. Bu şiirleri aşk, anne, evlat, din sevgisi izlemektedir. Şair Gül, aynı zamanda çok başarılı bir hiciv ustasıdır. Hiciv şiirlerinde bizleri rahatsız eden konuları bile usta bir dille kaleme almıştır. Şair Gül, şiirlerinde ele aldığı konuları nakış nakış, kimseyi üzmeden, incitmeden kuyumcu dakikliği ile manevi dünyamıza işlemiştir.

Şairimiz aynı zamanda bir gam ve keder şairidir. Klasik şiirin babası sayılan Fuzuli gibi “Dert elinden dağa çıkan” bir şairdir. Aynı zamanda üstadı Bahtiyar Vahabzade gibi “Derdin yokluğunu kendine dert eden” bir şairdir. Onun şiirlerindeki dert, gam, keder insanları gözyaşına bürümüyor, aksine, düşünmeye, dertten sıyrılarak yol aramaya cesaretlendiriyor.

İsmail Gül’ün şiirlerinin dili çok zengindir. Şair ana sütü gibi pak ve temiz olan Türkçeyi incitmeden, kırmadan şiirinin dilinde ustalıkla kullanmıştır. Edebiyat sahasında yüksek değer verilen mecazlar ve onların teşbih, metafor, mecâz-ı mürsel gibi türleri, onun şiir dilinde yerli yerindedir. Şair Gül’ün şiirlerinin dilini zenginleştiren diğer malzeme ise bütün türlerinden ustalıkla istifade ettiği sözlü halk edebiyatıdır. Kendisine bizi kırmayıp konuğumuz olduğu için şükranlarımızı sunuyorum.”

Şiirlerin okunduğu, edebiyat sevgisinin dile getirildiği söyleşi programı Şair İsmail Gül’ün Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer’in elinden Teşekkür Belgesi alması ile sona erdi.

Şair İsmail Gül Kimdir?

1959’da Eskişehir, İnönü ilçesi, Aşağı Kuzfındık köyünde dünyaya gelen Gül, ilkokulu köyünde bitirdi. Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen tahsil yapma imkanı olmadı. 13 yaşında sanayi çarşısında tamirci çırağı olarak işe başladı. 1979’da askere gitti, askerlik dönüşü toptan gıda işine girdi. Daha sonra Paşabahçe Eskişehir Cam Fabrikasında çalıştı ve buradan 2008’de emekli oldu. 15 yıldır şiir yazan İsmail Gül’ün ürünleri yurt içinde ve dışında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyat Bölümünde hayatı ve eserleri hakkında bir bitirme tezi hazırlanan Gül, halen siirfm.org sitesinde yöneticilik yapıyor. Çok sayıda ödülü olan şairin yayınlanan kitapları şunlardır: Gül Diyarı (2014), Yağmur Yüklü Yüreğim (2017), Demek Gidiyorsun (2018)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz