Yağmur Yüklü Yüreğim ve İsmail Gül

Muharrem KUBAT Eğitimci-Şair

“Sevdan keskin bıçak, bakışın kurşun,
Vuruldum diyorum anlamıyorsun.
Umursamaz tavrın gamsız duruşun.
Kırıldım diyorum anlamıyorsun.”

Sevgili okurlar. Şairin “Yağmur yüklü yüreğim” adındaki şiir kitabının ilk sayfalarında yer alan “Anlamıyorsun” ismindeki şiirinin ilk kıtası ile yazıma başlamak istiyorum. Neden mi diyeceksiniz. İşte izahı:
Şair dostum İsmail GÜL “Hocam, ikinci şiir kitabım çıkacak, kitabımda görüşlerinizi dile getiren bir yazınız olursa sevinirim.” dedi.

Bu arzu üzerine, sözü edilen eserde bulunan şiirlere şöyle bir göz atayım istedim inanır mısınız daha ikinci şiirde bekledim kaldım. Sözü edilen şiiri tekrar tekrar okudum. Şiir bıçak kadar keskin. Kurşun kadar etkileyici, gerçi şairin tüm şiirleri bu denli duygu yüklü. Her şiiri okuduğunuzda kendinizi bir başka alemde hissedeceksiniz. Şöyle ki : bir bakıyorsunuz şair bir şiirinde toplumun sıkıntılarını dile getirmiş. Yani sosyal içerikli şiirler yazmış. Bir bakıyorsunuz sevgilinin ihanetinden şikayetçi olmuş. Bir bakıyorsunuz doğanın güzelliklerini dile getirmiş.

Bu denli konuları dile getirirken öyle başkalarını taklit falan etmemiş. Bir başka söyleyişle bir başka şaire özenmemiş. Kendi dünyasında, kendi üslubu ile duygularını dile getirmiş. Önemli olan da bu değil mi?

Dil sade ve yalın. Şiirler herkese hitab ediyor. Öyle süslü – püslü mısralar yok. Şair bir olay karşısında duygularını içinden nasıl geliyorsa öyle mısralara dökmüş. Yani candan ve samimi.

Zaten şairin kendisi de öyle. Çoluğuna çocuğuna düşkün, mütevazi bir yaşamı var. İnsanları sever. Onlara hizmet etmekten ve yardımcı olmaktan zevk duyar. İnsanlar arasında ayrımcılığı yoktur. Tüm insanları kucaklar. Yetenekli ve çalışkandır.

Yaşamın her safhasına olumlu bakmasını bilir Niye böyle oldu demez. Bir başka söyleyişle olaylar karşısında güçlüdür. Şiir alanında ve kısa sürede isim yapmıştır. Bundan sonra da çok mesafe alacağı kanısındayım…

Sevgili GÜL’Ü, Bu denli başarıları nedeniyle candan kutluyor, daha niceleri diyor, TÜRK Edebiyatına böyle güzel eserler kazandırdığı için gözlerinden öpüyorum…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz